Cildi Kışa Hazırlamak için Cilt Bakım Ritüelinizin Olmazsa Olmazları

Yazar: bahar özyörük

Cildi Kışa Hazırlamak için Cilt Bakım Ritüelinizin Olmazsa Olmazları
Kış aylarının gelmesi ve hava koşullarının değişmesi ile birlikte günlük rutinlerimiz de değişiyor. Kış aylarında ister istemez maruz kaldığımız sert hava koşulları, sıcak banyolar, ısıtıcılardan kaynaklı nemsiz ortamlar ve ani hava değişimleri gibi sebepler cildimizin boynuz tabakasını etkileyerek daha fazla kurumasına sebep olur. Bu sebeple kuru cilt tiplerinde pullanma, dökülme, çatlama ve gerilme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi cilt problemlerine ve atopik egzama ataklarına karşı önlem almak için cildinizi hem sabah hem de akşam bakımlarınızda yoğun şekilde nemlendirmeli ve nemlendiricinin daha iyi emilim sağlaması için cildinizi yüzeyindeki ölü hücrelerden derinlemesine arındırmalısınız. 
Cildinizi korumak ve nemlendirmek için rutinlerinizi cilt ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde düzenlemeli ve aksatmamalısınız. Cilt bakımı rutininde, cildi derinlemesine temizlemek ve nemlendirmek dikkat edilmesi gereken en önemli adımlardandır. Kış aylarında yapılan cilt bakımında ise nemlendirme ekstra önem kazanır. Özellikle nemsiz, kuru, hassas ve kış aylarında daha çok korunma ihtiyacı duyan atopik cilt tipine sahip kişiler bu adımları atlamamalıdır.

Peki kış aylarında cilt bakımı rutininizi nasıl düzenleyebilirsiniz? Mutlaka yapılması gereken cilt bakımı adımlarını birlikte inceleyelim.

Kış için Cilt Bakım Önerileri

Yaz ve kış aylarında cilt bakım rutininizin başlıca adımı yüzünüzü temizlemek olmalıdır. Cildi temizlemek; sonraki adımlarda uygulanacak cilt bakım ürünlerinin gözeneklerden daha iyi emilerek daha fazla etkili olmasını sağlar. Makyaj yaptığınız bir günün sonunda veya sadece güneş kreminizi sürüp çıktığınız yürüyüşün ardından yüzünüzü mutlaka kozmetik ürünlerden ve cildinizin doğal yağına hapsolmuş çevresel kirlerden arındırmalısınız. Cilt temizleme adımında doğal ürünler kullanmanız ve derinlemesine temizlemeniz oldukça önemlidir. Yüz temizleyici ürününüzü seçerken, cildinizi kurutmayan ve tahriş etmeyen bir ürün seçtiğinize emin olmalısınız. Kimyasal içerikli cildi kurutucu ve tahriş edici ürünler, özellikle kuru ve hassas ciltlerde ve atopik egzama atakları yaşanmasına yol açabilir. Bu yüzden doğal içerikli ürünlere yönelmelisiniz. 

Kuru ve Hassas cilt tiplerine yönelik hazırlanan doğal içeriklere sahip ürünlerle cildinizi nazik ve etkili bir şekilde temizleyebilir, cilt pH değerine zarar vermeden cilt bakım rutininizin ilk adımını güvenle tamamlayabilirsiniz. 

Cildi derinlemesine temizlemek ve nemlendirici bakım ürünlerinin cilt tarafından daha iyi emilim göstermesini sağlamak için akşamları çift aşamalı temizliği öneriyoruz. İlk aşamada normal, kuru ve hassas ciltler için aşındırmadan ve cildi kurutmadan temizleyen Hindistan Cevizi ve Hint Yağı içeren Yüz Temizleme Balsamı, Karma ve Yağlı ciltler için ise cildin yağ salınımını dengelemeye yardımcı Nane ve Hint yağı içeren Yüz Temizleme Yağı kullanabilirsiniz.

İkinci aşamada ise Normal, Kuru ve hassas ciltler için Kastil Sabunu veya Yenileyici Sabun, Karma ve yağlı Ciltler için ise Aktif karbon ve adaçayı yağı içeren Siyah nokta ve Akne karşıtı Sabunumuzu kullanabilirsiniz. 

Cildinizi derinlemesine arındırmak ve gözeneklerinizi sıkılaştırmak için temizlemenin ardından bakım rutininize tonik kullanımını da eklemelisiniz. Alkol bazlı toniklerden kaçınmalısınız, bu tarz ürünler cildinizi kurutabilir. Yüzünüzü temizledikten sonra cildinize uygun bitki suları içeren toniklerimiz ile uygulama yapabilirsiniz. 

Kışın Cilt Bakımının En Önemli Adımı: Nemlendirme

Temizleyip toniklediğiniz cildinizi şimdi nemlendirme zamanı. Cilt tipinize uygun içeriklerle hazırlanmış bir nemlendirici kullandığınıza emin olun. Aksi halde yağlanma, sivilcelenme ve yetersiz nemlendirme kaynaklı kuruluk ve kaşıntı gibi problemler yaşayabilirsiniz. Yüzünüzü temizledikten sonra cildinize uygulayacağınız kremler ya da tonikler gibi durulama gerektirmeyen ürünlerin uygun pH değerinde olması gerekir. Çünkü bu ürünler cildiniz üzerinde kalıcı bir etki sağlarlar. Ayrıca iyi bir nemlendirici mutlaka nem veren maddeler içermelidir. Değerli bitki suları, botanik gliserinler, cilde nem çekilmesini sağlayan extraktlar bu maddelere iyi birer örnektir. Tamamen bitkisel içeriklerle hazırlanan Kudra Besleyici Nemlendirici Yüz Kremleri farklı Cilt tiplerinin ihtiyaçlarına göre hazırlanır. 

Eğer Kuru ve Hassas bir cilde sahipseniz ve dönem dönem pullanma, kaşıntı, kızarıklık ve döküntü gibi cilt problemleri, atopi atakları yaşıyorsanız yatıştırıcı ve yumuşatıcı özellikli Papatya yağı + Çuha yağı Besleyici Nemlendirici Krem kullanmalısınız.

 

Yağlı ve Akne eğilimli ciltler için cildinizi kurutmadan nazikçe nemlendiren Itır esansiyel yağı ve Kenevir tohum yağı içeren Besleyici Nemlendirici Krem kullanmanızı öneririz.

 

Normal ve Karma ciltler için ise cildin onarımını teşvik eden içeriklerle hazırlanan ve yaşlanma karşıtı bakım sunan Vetiver  esansiyel yağı ve Balkabağı çekirdeği yağı Nemlendirici Krem kullanmanız uygun olacaktır. 

 

 

Bilinmelidir ki sadece yağ bazlı ürünler cildi nemlendirmez. Yumuşatıcı ve gözenek örtücü etkileriyle cildin kendi nemini korumasına yardımcı olabilen yağ bazlı ürünler ancak dışarıdan nem alımına ihtiyaç duymayan genç ve sağlıklı ciltlerde kullanımı tercih edilebilir.

Cildinizi Bulutlu Havada da Güneş Işınlarından Koruyun

Kış aylarında güneşin kendini saklaması nedeni ile birçok kişinin göz ardı ettiği bir bakım adımı da güneş kremi kullanmaktır. Genel algı güneşe çıkarken kullanılması gerektiği yönünde olduğundan yanıltıcı bir durum söz konusudur. Oysa ki güneş kaynaklı UVA ışınları kışın da cildinize zarar vermeye devam eder.

Hava kapalı ve bulutlu dahi olsa güneşten gelen Ultraviyole (UV) ışınlarının yüzde 90'ı yeryüzüne ulaşmaya devam eder ve cildin foto yaşlanmasına sebep olur. Bulut veya kapalı hava güneşin cilde verdiği hasarı engellemez. Bu nedenle kış aylarının bakım rutininde de cildinizi güneş ışınlarından korumayı unutmamalısınız. 

Güneş ışınlarına maruziyette +40 faktörlük etkisiyle UVA ve UVB ışınlarına karşı 97% oranında koruma sağlayan Aynısafa ve Çinko Minerali içerikli 100% doğal Güneş Koruyucu Balsam hassas ciltleri güneşin yıpratıcı etkilerine karşı korumakla kalmaz aynı zamanda cildi yumuşatır ve tahrişleri onarır.

Karlı Havada Katlanarak Artan Güneş Işınlarına Dikkat

Karla kaplı yüzeyin, güneş ışınlarını yüksek oranda yansıtması nedeniyle etkilenilen UV miktarı katlanarak artar. Yansıma dolayısıyla normalde güneşten gelen ışıktan korunan çene altı, üst dudak, boyun gibi alanlarda da güneş yanığı olabilir.

 

Cildinizi cilt tipinize uygun ürünler ile derinlemesine arındırdıktan ve nemlendirdikten sonra cilt bariyerini güçlendirmek ve beslemek için ihtiyacınıza uygun serum ve balsamlar kullanmanızı öneririz. Serumlar ve balsamlar, cildin yenilenme sürecine katkı sağlarlar. Düzenli kullanımda cildinizdeki sorunların çözülmesine destek olabilirsiniz. Onarıcı cilt bakım uygulamalarını, cildin kendini yenilediği ve dış etkenlerden uzak olduğunuz saatlerde uygulamalısınız. Bu sebeple gece rutinine eklenmesi daha iyi sonuçlar verir.

Kış aylarında cilt bakımınızı aksatmamalı ve etkili ürünlerle tamamlamalısınız. Cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi ve desteği sağlayarak, kış aylarını sağlıklı ve ışıltılı bir ciltle geçirebilirsiniz. Doğadan aldığı ilhamla formüle edilen Kudra Cilt Besinleri , kendiniz için keyifli rutinler oluşturmanıza yardımcı olabilir. Cildiniz için iyi olana doğal, sağlıklı ve sürdürülebilir olarak ulaşmak için siz de Kudra Cilt Besinleri’ni inceleyebilirsiniz.