Hindistan Cevizi Yağının Cilde ve Saça Mucizevi Faydaları Gerçek mi?

Yazar: bahar özyörük

Hindistan Cevizi Yağının Cilde ve Saça Mucizevi Faydaları Gerçek mi?

Mutfaktan banyoya ve kişisel bakım rutinlerine kadar pek çok alanda kullanılan Hindistan cevizi yağı ve faydaları hakkında muhtemelen pek çok şey duymuşsunuzdur. Yiyeceklerde kullanılarak sindirimi iyileştirmeye, enfeksiyonlarla savaşmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan mucizevi yağın bedensel faydaları arasında daha pek çok şey vardır. Peki Hindistan cevizi yağının cildiniz ve saçınız için faydalı olmasını sağlayan şey tam olarak nedir ve gerçekten doğru mudur?

Soğuk Sıkım Organik Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Soğuk sıkım organik Hindistan cevizi yağı, rafine hindistan cevizi yağından yöntem olarak daha farklı şekilde elde edilir. Bu yöntemde herhangi bir kimyasal işlem olmaksızın Hindistan cevizi preslenir, elde edilen yağ rafine ve ağartma işlemi görmeden kullanıma hazır hale getirilir. Yüksek sıcaklıklar kullanılmadan üretilen bu yağ tekniği, yağın içerisindeki besinlerin korunmasına yardımcı olmak için yapılır. Bu tip organik ve soğuk sıkım yağlar, mümkün olan en etkili faydaları sağlar. Yoğun koku ve aromalarını da rafine işlemdeki gibi kaybetmez.

Hindistan Cevizi Yağı ile Cilt Bakımı

Hindistan cevizi yağı; laurik, oleik, miristik, palmitik ve kaprilik yağ asitleri gibi doymuş orta zincirli trigliseritler bakımından oldukça yüksek değerli bir yağdır. İçeriğinde neredeyse %50 oranında bulunan laurik asit sayesinde Hindistan cevizi yağı, antienflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle özellikle akne tedavisinde kullanılabilecek yağlardan biri olarak tavsiye edilir ancak moleküllerinin büyük olması nedeniyle yağlı ve komedojenik ciltlerde sivilce oluşumunu tetikleyebilmektedir. Antioksidan özellikleri ise cilt bariyeri işlevini ve onarımını iyileştirmeye destek olurken yaşlanma belirtilerini de ötelemeye yardımcıdır.

Hindistan cevizi yağı, içeriğindeki zengin E vitamini ile cildi derinlemesine nemlendirir. Bu nedenle kuru cilt ve egzama gibi atopik cilt sorunlarına da yardımcı olur. Tüm cilt tipleri için iyi olan Hindistan cevizi yağı, temizleyici, nemlendirici ve balsam gibi çok farklı cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Ancak bilinmelidir ki komedojenik hassasiyeti olan ciltler için gözenek tıkayıcı olabileceğinden dolayı kullanımına dikkat edilmelidir. Özellikle kuru ve hassas cilde sahip olanlar için oldukça besleyici ve onarıcı bir bakım yağıdır. Yine de bu yağın tek başına ve uzun süre kullanımının cildi daha fazla kurutabilmektedir. Bu nedenle az miktarda ürünü önce cildinde denemesi ve aşamalı olarak rutine dahil etmesi önerilir.

Sağlıklı cilt görünümü için Hindistan cevizi yağı ile zenginleştirilen bakım ürünlerini rutininize ekleyebilirsiniz. Sizin için özenle hazırladığımız Hindistan cevizi yağı, Fındık yağı Hint yağı ve Balmumununun dengeli kombinasyonuyla formüle ettiğimiz Yüz Temizleme Balsamına göz atın.

Saç Bakımında Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, sadece cildiniz için değil, aynı zamanda derinlemesine saç bakımı rutinleri için de kullanılır. Hindistan cevizi yağı içeriğindeki zengin asitler ve doğal olarak doymuş yağ yapısı, kafa derisindeki kepek ve diğer mantarların iyileşmesine veya önlenmesine yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağındaki laurik asit, özellikle saç tellerine nüfuz edebilen besleyici özelliklere sahiptir. Hindistan cevizi yağı saç tarafından hızla emilir, nem sağlayarak elektriklenmeyi yatıştırır ve kırılmaları iyileştirir.

Kıvırcık, dalgalı veya kabarık saçlar, düz saça göre daha kuru olma eğilimindedir ve bu nedenle daha fazla çaba ve özen gerektirir. Kabarık, kıvırcık veya dalgalı saçlarınızı daha kolay yönetebilmenize yardımcı olması için de Hindistan cevizi yağını tercih edebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, saç köklerini sağlıklı ve nemli tutar. Bukleli saçlar için bakım yağı olarak tercih edildiğinde daha belirgin ve parlak bukleler elde etmeye de destek olur. Zor durumda kaldığınızda ve saçlarınız kıvırcık veya mat göründüğünde, sakinleştirmeye yardımcı olmak için parmaklarınız arasında ısıtılmış bir tutam Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca saçınızın tamamında maske olarak da yararlanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağınızı saçınıza dengeli bir şekilde yaymak için özel olarak tasarlanmış ahşap taraklarımızı kullanabilirsiniz. Ahşap taraklar saçı besleyici bakım yağlarının kökten uca saça sağlıklı ve eşit şekilde yayılmasını sağlar ayrıca saçları kırmaz ve elektriklendirmez.

Geleneksel cilt bakım ürünlerini doğal ve organik bileşenlerini koruyarak modernize eden Kudra, Hindistan cevizi yağı ile formüle edilmiş içerikleriyle değerli besinlerden yararlanmanızı sağlar. Hemen şimdi Hindistan cevizi yağının yağ asitleri ve antioksidan bileşenleriyle zenginleştirilmiş ürünleri ve çok daha fazlasını, cilt tipinize ve endişelerinize uygun Kudra Cilt Besinleri ile keşfedin!